Winners

The ALPINA racing team gives our products all the challenges they need, the perfect movements they aspire to, and the winning spirit they were made for. The winners of world cups, Olympic winners, world championship winners, and the new generation of up-and-coming skiers and racers: they all trust that ALPINA will be there to make their desires, aspirations, and dreams come true. Champions simply know that ALPINA’s tough, bold, and just as determined as they are.

CROSS COUNTRY SKI RACERS

MEN

  • Alexander Bessmertnykh (RUS)
  • Evgeniy Belov (RUS)
  • Eirik Brandsdal (NOR)
  • Jonas Dobler (GER)
  • Anders Gloeersen (NOR)
  • Marcus Hellner (SWE)
  • Devon Kershaw (CAN)
  • Andrew Newell (USA)
  • Petter Northug (NOR)
  • Ville Nousiainen (FIN)
  • Aleksey Poltoranin (KAZ)
  • Simon Urbani (ITA)
  • Maxim Vylegzhanin (RUS)
NOR Hans Crister Holund   RUS Dmitry Japarov
SUI Linard Kindschi   CZE Petr Knop
JAP Yuki Kobayashi   RUS Artem Maltsev
GER Florian Notz   SUI Ueli Schneider
RUS Ilia Semikov   GER Thomas Wick
CHN Sun Qinghai  

WOMEN

  • Stefanie Boehler (GER)
  • Alenka Čebašek (SLO)
  • Vesna Fabjan (SLO)
  • Hanna Falk (SWE)
  • Nicole Fessel (GER)
  • Charlotte Kalla (SWE)
  • Justina Kovalzcyk (POL)
  • Natalia Matveeva (RUS)
  • Stina Nilsson (SWE)
  • Mona-Lisa Nousiainen (FIN)
  • Maria Rydqvist (SWE)
  • Evgenia Shapovalova (RUS)
  • Gaia Vuerich (ITA)
  • Emma Wiken (SWE)
ITA Ilaria Debertolis   RUS Anastasia Dotsenko
SWE Sofia Henriksson   RUS Polina Kalsina
SWE Sara Lindborg   CZE Eva Nyvltova
SLO Nika Razinger   RUS Yulia Romanova
CZE Sandra Schutzova   CZE Zuzana Stankova
USA Elisabeth Stepen   SWE Jonna Sundling
RUS Natalia Zhukova   SUI Fabiana Wieser

BIATHLON RACERS

MEN

  • Ted Armgren (SWE)
  • Klemen Bauer (SLO)
  • Thomas Bormolini (ITA)
  • Jakov Fak (SLO)
  • Dominik Landertinger (AUT)
  • Timofey Lapshin (KOR)
  • Ondrej Moravec (CZE)
  • Torstein Stenersen (SWE)
  • Adam Vaclavik (CZE)
  • Alexey Volkov (RUS)
  • Benjamin Weger (SUI)
CZE Jan Burian   RUS Matvey Elissev
SWE Peppe Fleming   CZE Ondrej Hosek
UKR Vitali Kilchytskyy   POL Krzystof Plywaczyk
RUS Yury Shopin   RUS Aleksander Slepov
CZE Tomas Vojik   UKR Oleksander Zhyrny

WOMEN

  • Iana Bondar (UKR)
  • Mona Brorsson (SWE)
  • Lucie Charvatova (CZE)
  • Krystyna Guzik (POL)
  • Monika Hojnisz (POL)
  • Iryna Kryuko (BEL)
  • Emma Nilsson (SWE)
  • Weronika Nowakovska-Ziemniak (POL)
  • Gabriela Koukalova (CZE)
  • Darya Usanova (KAZ)
  • Darya Vyroleinen (RUS)
RUS Olga Abramova   RUS Aleksandra Aleksashnikova
SLO Anja Eržen   POL Magdalena Gwizdon
ITA Irene Lardschneider   SWE Linn Persson
KAZ Alina Raikova   RUS Anastasia Rasskazova
SUI Flurina Volken   RUS Anastasia Zagoruiko